Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon İl Teşkilatımızı ziyaret etti
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon İl Teşkilatımızı ziyaret etti
5 Ocak 2018 Cuma

“15 Temmuz dolayısıyla çıkartılan KHK meselesi, çok fazla suiistimale açık bir meseledir”

(DP Basın Merkezi – 28 Aralık 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon İl Teşkilatımızı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada Uysal, “15 Temmuz dolayısıyla çıkartılan KHK meselesi, çok fazla suiistimale açık bir meseledir” dedi.

 

Güşümhane il kongremize katılmadan önce Trabzon İl Teşkilatımıza bir ziyarette bulunan Genel Başkanımıza, Genel Başkan Yardımcılarımız Muhammet Kelleci, Ertan Küçükay, Nuri Efe, GİK Üyemiz Ali Akar, YHD Üyemiz Cemal Çakır da eşlik etti.

 

İl Başkanlığımızda gündeme dair açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Uysal, şunları dile getirdi:

 

“İktidarın Meclis’te çoğunluğu elinde bulundurmasına rağmen

Meclis’te yasa çıkarmaktan kaçındığını görüyoruz”

 

“Türkiye’nin sivil, siyasi, iktisadi bütün organizasyonları çökmüş durumda bugün. 16 Nisan referandumu sonrası siyasette taşların yerinden oynadığını gözlemliyoruz. Başkanlık diye millete dayattıkları bu model, siyasetin yapılış şeklini de büyük ölçüde değiştirdi. Cumhurbaşkanı eliyle iki kutuplu bir siyasete sıkıştırılmak isteniyor siyasetimiz.

 

 

Cumhurbaşkanına, OHAL içinde işletilemeyecek, yapılamayacak durumlarda KHK yetkisi verilmiş ama iktidarın Meclis’te çoğunluğu elinde bulundurmasına rağmen Meclis’te yasa çıkarmaktan kaçındığını görüyoruz. Yargıtay’a üye atamaktan, savunma sanayinin müşavirlerini Cumhurbaşkanına bağlamaya kadar her konunun torba kanun şeklinde bir düzenlemeyle karşımıza çıktığını görüyoruz Anayasa Mahkemesi’nin görevini yapmaması dolayısıyla.

 

Anayasanın 126 maddesine göre OHAL hangi gerekçelere göre ilan edilmişse o gerekçelere göre bir takım KHK çıkartılır. Ancak meşruiyetten kopmadan, süratle ve OHAL gerekçesi kapsamı içerisinde kanunlar çıkarmak suretiyle sistemi işletmek gerekir.

 

15 Temmuz dolayısıyla çıkartılan KHK meselesi, çok fazla suiistimale açık bir meseledir. İktidarın, bu konuda yapılan eleştirileri vatan hainliği noktasına getirmesinden netice alması mümkün değildir. Bizler iktidara, muhalefet olsun diye muhalefet ediyor değiliz.

 

Bu şartlar altında Türkiye’de hukuk ve demokrasi normlarının olduğunu düşünmüyoruz. Devletin düzenleyici ve denetleyici vasfının kaldırıldığını görüyoruz.”  


Kaynak ( DP )